Okuma TEKNOLOJİLERİMİZ Akıllı Teknoloji Isı ile Dost Konsept

 

TERMAL DEFORMASYON KONTROL TEKNOLOJİSİ

Sıcaklık değişimi, takım tezgahlarının en büyük sorunudur. OKUMA, bu sorunu ısı ile savaşarak değil, kendi ürünü olan kontrol teknolojisi ve yüz yılı aşkın imalat tecrübesi ile aşmıştır.

 

‘Isı ile dost konsept’ teknolojisi; ortam sıcaklığındaki değişiklikler de dâhil olmak üzere, her türlü kaynağın neden olduğu ısı değişimleri karşısında gerekli önlemleri alır. Bu teknoloji sayesinde, tezgâh; sıcaklık kontrolü sağlanmamış bir ortam da olsa bile, yüksek işleme hassasiyeti sağlayabilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yüksek Hassas Termal Deformasyon Kompanzasyon Sistemi (TAS-S ) & (TAS-C )

 

  

 

A) İş mili-Termal deformasyon kompanzasyonu- (TAS-S )

Tezgâhın çalışması esnasında, sürtünmenin ve elektriğin olduğu her noktada ısı oluşmaktadır. Cnc tezgâhlarındaki en büyük ısı, ana iş mili motorunun yaydığı ısıdır. Bu ısıyı azaltmak için, Okuma tezgahların da, iş mili rulmanları çift sarmalı yağ ceketleri ile çevrilmiştir ve yağ+hava karışımı ile soğutulmaktadır. Simetrik olarak yerleştirilmiş nozullar ise termal balans sağlamaktadır. Bununla birlikte iş mili motoru üzerindeki sıcaklık sensörleri, eş zamanlı ve otomatik olarak kontrol sistemine geri bildirim yapmaktadır. 

 

 

B) Gövde-Termal deformasyon kompanzasyonu- (TAS-C )

 

 

İş mili ve gövde üzerine yerleştirilmiş çok hassas özel  dijital sensörler ve servo sistemler, oluşan deformasyon miktarını sürekli ölçer ve kontrol sistemine geri bildirim yapar.  Yapılan geri bildirim, eş zamanlı ve otomatik olarak eksen hareketlerinde gerekli olan telafi miktarını hesaplar ve uygular.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sonuç olarak;

 

Isı ile dost konsept" (TFC-TAS-S ve TAS-C) teknolojisi ; sıcaklik değişimi karşısında, tezgahın bütünsel hassasiyetini korur, bununla birlikte ölçme ve manuel makina operasyonları için gerekli zaman kısalacağından dolayı, tezgahın daha efektif olarak çalışmasını sağlar ve tezgahın üretim kapasitelerini artırır. 

 

 

Web Tasarım : Web Studio